Згідно з Цивільним кодексом існує два поняття – угода та договір. Незважаючи на те, що вони дуже схожі, відмінності між ними все ж таки є. Головною з них є кількість сторін. Для договору їх повинно бути як мінімум дві, а для угоди вистачить навіть однієї. Загалом, угода – це широке поняття, яке передусім передбачає договір. Вона є вольовим актом, спрямованим на створення, коректування або припинення існуючих правових відносин.
Щоб угода була дійсною та мала законну силу, необхідно дотримуватися певних вимог. Згідно з нормами законодавства України вони передбачають:
Визнання угоди недійсною буде автоматично, якщо хоча б один з вищевказаних пунктів порушений. Дуже важливо при цьому не плутати поняття недійсної та незавершеної угоди. Визнання угоди недійсною може бути вже після того, як повністю виконалися всі її умови, а незавершеною вона визнається до цього.
Якщо говорити про великі угоди, що часто укладаються акціонерними товариствами, то порушення виникають частіше, чим у випадку зі звичайними громадянами. Справа в тому, що діяльність їх членів повинна бути узгодженою, а всі рішення повинні ухвалюватися колегіально. На практиці в більшості випадків думкою деяких учасників просто нехтують.
Згідно зі статтею 70 Закону «Про акціонерні товариства», велика угода – це вид угоди, у якій ринкова вартість предмета договору (товарів або послуг) становить 10-25% вартості активів акціонерного товариства, виходячи з даних, представлених в їх фінансовому звіті за останній рік. Подібні угоди перед оформленням необхідно обов'язково схвалити наглядовою радою товариства.
На перший погляд складностей з визнанням угоди виникати не повинно, адже вимог не так багато. Але на практиці все проходить трохи інакше. У більшості випадків не вдається анулювати договір вдаючись лише до переговорів. І тоді залишається тільки подати до суду й заручитися підтримкою досвідченого адвоката.
Анулювати угоду через суд досить непросто. Усе тому, що довести недотримання яких-небудь вимог, без наслідків для сторін, під силу далеко не кожному. Наприклад, візьмемо укладений договір про оренду будинку. Неузгодженість предмета та особливостей угоди з членами акціонерного товариства практично неможлива. Також, сам будинок у будь-якому випадку буде належати власникам, так що збитків при розірванні договору вони не понесуть. Лише втратять прибуток від угоди. Словом, довести, що вам таємно здали будинок або змусили його взяти під оренду, досить важко.
Визнання великих угод недійсними по праву відноситься до найскладніших корпоративних спорів. Щоб все пройшло добре та дало бажаний результат, потрібно чимало часу на підготовку, а також глибокий рівень знань у тонкощах законодавства України. Щоб підвищити свої шанси на успіх, необхідно завчасно звернутися до кваліфікованого адвоката. Наші юристи в Києві, завдяки своєму досвіду та умінням, складуть позовну заяву про визнання угоди недійсною, підготують вас до суду та неодмінно виграють справу.