EDR.com

Повернення депозиту в Україні

Як повернути депозит з банку

За останній час на території України трапилася безліч неприємних подій, які дуже вплинули на банківську систему. Тільки за 2015-ий рік було ліквідовано та піддано введенню тимчасової адміністрації близько 50 банків. Повернення депозитів з банку при цьому стало новою проблемою для багатьох громадян України. Ми пропонуємо детальні інструкції можливих дій для повернення внесків із українських банків, відповіді на питання, які часто задають, а також надамо перелік необхідних документів для звернення в суд (різного роду заяви, позови, претензії) та допоможемо виграти його.

Як розвиваються події з проблемним банком

Події можуть піти наступним чином:

  1. НБУ визначить банк «банкрутом».
  2. Фонд гарантування внесків фізичних осіб (ФГВФО) введе тимчасову адміністрацію на строк до 90 днів (в деяких, важливих для держави фінансових установах – до 180 днів включно). За увесь час діяльності тимчасової адміністрації на банк, за невиконання зобов'язань перед клієнтами, штрафи накладатися не будуть. По можливості, за період діяльності тимчасового керівництва, кожному вкладникові можуть повернути депозит у межах 200000 гривень. Інакше кажучи, на цьому етапі подати заяву про повернення депозиту можна в банк, але не у ФГВФО. В цей період проводиться тільки повернення депозиту за договором, термін дії якого вже закінчився.
  3. НБУ на прохання ФГВФО винесе рішення про ліквідацію банку, а також забере в нього ліцензію. Відповідно до встановлених норм, ліквідація повинна бути проведена протягом 360 днів (іноді цей термін можуть продовжити). За 6 діб після ліквідації, формується так званий список вкладників. Починаючи з цього ж дня або наступного дня – буде проводитися виплата депозитів (тепер уже не має значення, чи діє ще договір із банком чи ні).

Важливо! ФГВФО відшкодовує грошові суми в межах 200000 гривень із урахуванням тих сум, які виплачувалися під час діяльності тимчасової адміністрації. Наприклад, якщо вам тоді повернули тільки 50 тис. гривень, то після ліквідації банку ФГВФО може повернути вам ще 150 тисяч.

Протягом місяця, з того дня, як почали повертати депозити, вкладникові обов'язково потрібно звернутися в банк-агент зі своїм паспортом та ідентифікаційним кодом. Будь-яку інформацію, що цікавить вас, відносно банку-агента, можна дізнатися на офіційному сайті Фонду. У випадку якщо ви не відвідали банк-агент протягом місяця, вам доведеться подати заяву у ФГВФО. За місяць до завершення процесу ліквідації, Фонд повинен опублікувати новину «про припинення виплат» в офіційних українських виданнях та на своєму сайті.

Як забрати депозит при тимчасовій адміністрації банку

Проблеми з тимчасовою адміністрацією банку виникають у багатьох вкладників, які були клієнтами збанкрутілого банку й тепер хочуть забрати депозит. Насамперед тимчасова адміністрація береться за перевірку всіх банківських коштів і бере під свій контроль рахунки позичальників та вкладників. Але навіть у тому випадку, коли все начебто б під контролем, буває й таке, що суми грошей, які знаходяться на депозиті, видають не всім клієнтам банку, або повертають неповну суму. Також варто відзначити, що бувають випадки, коли потрібно забрати гроші з банку на суму більше 200 тисяч гривень. У подібній справі без звернення до суду й професійної юридичної підтримки не обійтися ніяк. Якщо банк не повертає депозит, то тільки досвідчений юрист дійсно допоможе з підготовкою доказової бази, а адвокат захистить вашу справу у суді. І якщо ви перебуваєте в подібному скрутному стані, не знаючи, куди звернутися по допомогу, наші фахівці допоможуть вам вирішити цю ситуацію. Запевняємо, що навіть ціна послуг нашої компанії здасться вам дрібницею у порівнянні з тим, що за допомогою кваліфікованої допомоги юристів та адвокатів ви прискорите терміни розгляду справи й підвищите свої шанси, щоб виграти справу.

Пам’ятайте! У випадку звернення до нас, ви візьмете мінімальну участь у підготовці до судового процесу. Наші юристи зберуть необхідні документи, напишуть відповідну заяву до суду і навіть розрахують судовий збір замість вас.

Покрокова інструкція для повернення внеску із проблемного банку

Якщо ж ви хочете забрати свої гроші самостійно, але не знаєте, як повернути депозит з банку, тоді спеціально для вас наведена докладна інструкція щодо цього.

Порядок повернення депозиту:

1. Для початку, вам потрібно оформити заяву про повернення депозиту:

  • у зразок документа впишіть особисті дані;
  • відшукайте у своїй угоді про банківський вклад пункти, у яких описані строки видачі депозиту й порядок обігу за ним, та додайте знайдену інформацію до заяви;
  • не забудьте про другий екземпляр заяви на повернення коштів, роздрукувавши 2 екземпляри;
  • у роздруковані документи впишіть дату та поставте підпис.

Увага! З цього моменту приготуйтеся до того, що подальше відношення із проблемним банком буде проходити тільки в документально-письмовому вигляді, тому що повернення депозитів в Україні сьогодні досить непроста процедура, яка у майбутньому може перерости в не один судовий розгляд.

2. Далі подавайте заяву до банку.

Готову заяву в банк про повернення грошей принесіть в ту установу або її відділення, де ви маєте намір забрати свої депозитні кошти. На одному з екземплярів заяв банківський співробітник повинен поставити відмітку про її прийняття. Відмітка – це не просто підпис співробітника, а:

  • напис «Заяву прийнято», біля якої зазначена посада, прізвище та ініціали співробітника;
  • підпис;
  • банківська печатка і дата прийняття заяви.

Також не забудьте про те, що даний екземпляр ви повинні зберегти у себе.

Увага! Є банки (приміром, «Фінанси і Кредит»), які видають клієнтам свої бланки заяв. Отримати один з них можна в одному з відділень даної фінансової установи. Крім того, не забувайте, що зразок заяви про повернення депозиту для заповнення можна знайти на офіційному сайті вашого банку, скачати, роздрукувати, а потім заповнити його. Попередньо перечитайте банківський приклад заяви, тому що там може бути безліч нюансів, не помітних на перший погляд. Заповнюйте заяву по тому ж принципу, що описано вище.

Проблеми, з якими ви можете стикнутися – це небажання співробітника ставити запис про прийняття заяви. У такому випадку необхідно нагадати йому пункт 3.3 Постанови правління НБУ № 516, в якому говориться про те, що співробітник зобов'язаний прийняти прохання його колишнього клієнта й відповідну заяву, проставивши на ній всі потрібні реквізити. Якщо це не подіє, тоді наступним вашим кроком буде відправлення заяви поштою в банківське відділення з повідомленням про вручення. По можливості можна також здійснити аналогічне відправлення у центральне відділення банку. Отримані повідомлення про вручення потрібно зберегти, у майбутньому вони будуть доказом вашого звернення.

3. Після подачі заяви до банку, її потрібно також відправити в НБУ.

Перед зверненням в НБУ, повідомте ваш банк у письмовому вигляді про даний намір, відправивши йому копію звернення. Бувають випадки, коли подібне повідомлення може вплинути на співробітників банку найбільш позитивним чином, і вони нарешті відгукнуться на вашу заяву. Якщо цього не станеться, то необхідно перейти до наступного кроку.

4. Подача позовної заяви.

Якщо попередні пункти нашої інструкції вам не допомогли, тоді можна звернутися у прокуратуру. У випадку якщо й тут вас очікує невдача, тоді необхідно подати позов до суду. Якщо у вас виникають труднощі, ми допоможемо вам скласти позовну заяву про повернення депозитного внеску. Допомога в поверненні депозиту від досвідченого юриста, а також адвоката у такому випадку не стане зайвою. Уже на перших етапах подібної процедури в багатьох, необізнаних у таких справах, громадян, може з'явитись ряд питань. Наприклад, про те, як відбувається повернення депозитів у валюті через суд (у національній валюті або іноземній), у які інстанції подавати документи, як найкраще викласти свою претензію і які додаткові документи потрібно додати до позову. Наші фахівці в області юриспруденції точно знають, як допомогти своїм клієнтам, щоб суд повернув депозит їм повною мірою. Вартість послуг нашої компанії здивує вас не менше всіх тих завдань, які ми готові вирішити замість вас.

Вирішуючи подавати позов у суд самостійно, обов'язково ознайомтеся з вищеописаною інструкцією покрокових дій. Довідавшись про те, як подати позов у суд, ви можете для себе вирішити, як діяти далі. Всю інформацію, що цікавить вас, можна уточнити у наших спеціалістів на консультації в Києві.

Питання, які нам часто задають

1. Чи можливе дострокове повернення банківського вкладу?

Завчасно повернути депозитні кошти можна. При цьому може бути дві ситуації:

2. Розірвання договору з не проблемним банком.

Згідно ч. 2. ст. 1060 ЦКУ за договором не банківського вкладу банк повинен видати депозит чи його частину, якщо вкладник про це просить, навіть у тому випадку, якщо в умовах договору зазначене протилежне. Це не стосується депозиту, зробленого юридичною особою. Відповідно й дії щодо відмови у видачі коштів у зв'язку з тим, що угода ще дійсна, є неправомірними. Але врахуйте, що навіть якщо у вас і буде можливість достроково розірвати договір, у документі також бувають пункти, які можуть зіграти проти вас та привести до грошових втрат. Саме із цієї причини наша компанія найчастіше стикається з питаннями про дострокове повернення депозитних коштів. У цьому випадку вивчення всіх матеріалів справи, а також кваліфікована консультація юриста вкрай необхідні.

2. Розірвання договору з не проблемним банком.

Згідно ч. 2. ст. 1060 ЦКУ за договором не банківського вкладу банк повинен видати депозит чи його частину, якщо вкладник про це просить, навіть у тому випадку, якщо в умовах договору зазначене протилежне. Це не стосується депозиту, зробленого юридичною особою. Відповідно й дії щодо відмови у видачі коштів у зв'язку з тим, що угода ще дійсна, є неправомірними. Але врахуйте, що навіть якщо у вас і буде можливість достроково розірвати договір, у документі також бувають пункти, які можуть зіграти проти вас та привести до грошових втрат. Саме із цієї причини наша компанія найчастіше стикається з питаннями про дострокове повернення депозитних коштів. У цьому випадку вивчення всіх матеріалів справи, а також кваліфікована консультація юриста вкрай необхідні.

3. Розірвання договору з банком, який уже підпорядкований тимчасовій адміністрації.

Пункт 1 ч. 5 ст. 36 ЗУ «Про систему гарантування внесків фізичних осіб» говорить, що видача депозиту із банківського відділення з тимчасовою адміністрацією заборонена на час дії угоди про банківський вклад. Повернути гроші депозиту в такому випадку можна тільки тоді, коли закінчиться дія тимчасової адміністрації.

4. Як відбувається повернення депозитів у валюті?

Українські закони, які регулюють повернення валютних депозитів, не зовсім ідеальні. Згідно ч. 5 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» депозити фізичним особам вертаються в українській валюті, тільки після конвертування коштів з іноземної валюти за курсом НБУ, що був установлений у момент початку роботи тимчасової адміністрації.

Такі Постанови Правління НБУ, як № 540, № 328 і № 160 на сьогоднішній день - недійсні.

Постанови, зазначені вище, діяли наступним чином: вкладник міг знімати іноземну валюту з депозиту, яка була б рівною 15 тис. гривень (у відділенні банку або за допомогою банкомату). Також фінансові установи могли виконувати дострокове повернення валютних депозитів у гривні. Конвертація в такому випадку виконувалася за курсом, дійсним на момент повернення коштів. Тому колись подібні обмеження можна було досить легко та просто заперечити у суді. Сьогодні ж повернути валютний депозит без професійної юридичної допомоги практично неможливо.

Суди