EDR.com

Позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав – складна процедура, яка здійснюється тільки у суді уповноваженими органами. Законодавством України не передбачається можливість самостійно відмовитися від батьківських зобов'язань. І батько, і мати рівні перед Сімейним кодексом України (далі СКУ) і несуть однакову відповідальність стосовно своїх дітей. Через це в кожного з батьків існують свої обов'язки щодо виховання й взаємовідносин зі своїми дітьми. Коли ці права якимось чином порушуються, тоді й з'являється можливість позбавити прав на дитину.

Нюанси процедури: як позбавити батька або матір батьківських прав

Подавати позов про позбавлення батьківських прав можуть уповноважені на це органи опіки, а також установи. Крім того, подати позов до суду можуть:

  • один із двох батьків;
  • опікун;
  • піклувальник;
  • прокурор;
  • дитина, якій виповнилося 14 років і більше.

Найчастіше, на практиці, багато матерів користуються шансом подачі позову, щоб остаточно позбавити батьківських прав колишнього чоловіка (наприклад, у тому випадку, якщо мати з дитиною мають намір виїхати за кордон, але батько не дає своєї згоди на виїзд дитини).

Коли буде подана позовна заява про позбавлення батьківських прав, то тільки тоді одного з батьків зможуть позбавити прав на дитину. Тому одного тільки бажання батька або матері буде недостатньо, навіть у тому випадку, якщо один з них готовий написати й підписати особисту відмову від своїх батьківських обов'язків. Єдиною можливістю для самостійної відмови служить стаття 122 Сімейного кодексу України, у якій, у пункті 3, надається можливість відмовитися від дитини. Для цього подружжя, шлюб між яким припинений, повинне подати у відповідні органи державної реєстрації актів громадянського стану загальну заяву про позбавлення батьківських прав батька або матері. У такій ситуації заяви подаються тільки в тих випадках, якщо дитина була народжена уже через 10 місяців після розлучення. Також варто врахувати, що заява повинна бути визнана обома членами колишнього подружжя, тобто тим, хто відмовляється від батьківських прав, і тим, хто бажає залишитися з дитиною й виховувати її. В усіх інших випадках, коли чоловік або жінка записані у відповідних паперах як батько й мати дитини, позбавлення батьківських зобов'язань батька або матері виконується тільки у судовому порядку.

Цікавий також той факт, що суддею здійснюється позбавлення батьківських прав батька або матері в тому випадку, якщо їх спільна дитина не досягла повноліття, тобто 18 років. Суд також може винести рішення як стосовно всіх дітей батька чи матері, так і до однієї, конкретної дитини. При цьому інтереси інших дітей не порушуються.

Позбавлення батьківських прав батька іноземця

Позбавлення батьківських прав батька іноземця – досить цікавий і одночасно складний юридичний процес, що неодмінно вимагає втручання, як досвідчених юристів, так і адвокатів. Позбавити батька прав, якщо він згодний не складе ніяких труднощів. У цьому випадку важливо тільки розібратися в тому, куди саме необхідно подавати позовну заяву. Приміром, якщо підсудний має на території України яке-небудь майно або прописку, тоді необхідно звертатися в українські інстанції й позбавити батьківських прав у такому випадку можна навіть без присутності батька. Інше питання, якщо батько-іноземець не має майна на території України й проживає за кордоном. Український суд може вам відмовити в розгляді справи, тому що позов про позбавлення батьківських прав у такому випадку розглядається за місцем проживання відповідача. Подібна ситуація вимагає втручання третьої сторони (юриста), що зможе зайнятися справою за кордоном за дорученням від вашого імені.

Що дає позбавлення прав? Результат позбавлення прав батька іноземця той же, що й при позбавленні їх будь-якого іншого батька. Батько втратить зв'язок з дитиною, а також всі батьківські права й обов'язки стосовно нього, у тому числі й всяку можливість брати участь у процесі виховання. Тому, перш ніж зважуватися на подібний крок, рекомендуємо вам, для початку, добре обміркувати можливі наслідки, які здебільшого будуть уже незворотні.

Підстави для позбавлення прав

Підстав для позбавлення батьківських прав існує багато, і всі вони докладно описані в Сімейному кодексі України, у статті 164. З основних причин позбавлення прав можна виділити наступні:

  • відмова одного з батьків (або обох) без вагомих причин забрати свою дитину з пологового будинку або іншого лікувального закладу;
  • жорстоке поводження (не тільки фізичне, але й психічне насильство, що може завдати непоправної шкоди здоров'ю й душевному стану дитини);
  • відхилення від прямих батьківських обов'язків (систематична невиплата аліментів, відсутність турботи);
  • один з батьків або батько й мати разом були засуджені за навмисний злочин стосовно своєї дитини;
  • у родині, де є дитина, переважає алкоголізм або наркоманія;
  • експлуатація дитини в корисливих цілях;
  • байдуже ставлення до прав дитини;
  • інші причини, які можуть яким-небудь чином нашкодити дитині.

Але суд не відразу ж виносить рішення про позбавлення батьківських прав, навіть якщо є всі на те причини. Обґрунтовано це тим, що процедура позбавлення прав не є крайньою мірою. У житті будь-який суддя неохоче йде на подібний рішучий крок. Саме тому такі судові процеси ніколи не закінчуються лише одним засіданням. Для початку необхідно вивчити всі факти й докази, прикладені до справи, перш ніж приступати до винесення остаточного рішення.

Підтвердження підстав

Будь-яка підстава для позбавлення батьківських прав повинна бути в обов'язковому порядку підтверджена відповідними доказами, без яких суддя ніяк не зможе винести остаточне рішення стосовно батька або матері. Збирання доказів для проведення судової процедури – занадто обтяжливе й витратне за часом заняття. Тому нерідко багато позивачів звертаються по допомогу до досвідчених юристів для вирішення подібного питання. І якщо ви все-таки зважилися на подібний відповідальний крок з метою позбавити батьківських прав свого несумлінного чоловіка (дружину) і витребувати з винуватця аліменти для дитини, то вам ніяк не обійтися без допомоги з боку професіоналів. Наша робота якраз націлена на надання якісних послуг клієнтам, що потребують допомоги юриста по сімейним справам. Ми допоможемо вам грамотно оформити позовну заяву про позбавлення батьківських прав, посприяємо в зборі потрібних доказів і стратегічно правильно вибудуємо вашу позицію в суді.

Можливі докази, які можуть згодитися у суді:

  • складений акт обстеження місця проживання дитини;
  • письмовий висновок органів опіки;
  • свідки з навчального й медичного закладу, які підтвердять відсутність участі одного з батьків у вихованні й житті дитини;
  • папери, що свідчать про аліментну заборгованість;
  • висновки лікарів, які підтверджують залежність одного з батьків від наркотиків або алкоголю;
  • будь-які підтвердження про здійснення якого-небудь злочину стосовно дитини.

Порядок звернення до суду

Послідовність дій:

  1. Звернення до органів опіки. Ці органи повинні пред'явити в суд письмовий висновок про можливість позбавлення прав. Рекомендується заздалегідь звертатися в подібну установу за місцем проживання й з'ясовувати дійсну ситуацію з батьком або матір'ю.
  2. Складання позову. У цій заяві необхідно викласти детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, вказати можливі причини, чому ви хочете позбавити чоловіка (дружину) батьківських прав.
  3. Подача позову. У суд позовна заява подається вже разом з усіма підготовленими доказами.
  4. Позбавлення батьківських прав матері або батька. Як і говорилося раніше, процедура позбавлення батьківських прав відбувається тільки в суді, тому вам заздалегідь потрібно буде серйозно підготуватися до майбутнього судового процесу.

Наші професійні юристи по сімейним суперечкам зможуть надати вам цілий комплекс послуг при зверненні до суду, які гарантовано допоможуть виграти судову справу. До наших повноважень входять послуги:

  • позбавлення або обмеження прав батьків стосовно дитини;
  • оспорювання батьківства або материнства;
  • допомоги під час складання й заповнення позовів;
  • консультації й підготовки клієнта до судового процесу;
  • по відновленню батьківських прав;
  • захисту інтересів клієнта в суді;
  • інші послуги, з якими ви зможете ознайомитися вже під час юридичної консультації.

Суди